PANİK ATAK BOZUKLUĞU

Bugün size birçoğunuzun yaşadığı ancak tanımadığı bir olayı anlatmak istiyorum: panik atak. Bana gelen hastalarımın bir çoğu, farkına olmadan, panik atak semptomlar ile gelirler.

Panik atak nedir?

Her insan korkar. Korku, bizi tehlikeli durumlara karşı uyaran anlamlı ve önemli bir reaksiyondur. Panik bozuklukta ise, kişinin özel hayatıyla iş hayatını fazlasıyla olumsuz etkileyebilecek, ciddiye alınması gereken bir hastalık sözkonusudur.

Bu bozukluk, ruhsal bozuklukların tanısal ve istatistiksel el kitabının anksiyete bozukluklarının bir parçasıdır. Bir panik atak geçirdiğinizde, bu bozukluğun aniden şoka uğramış olursunuz: birdenbire başlar, giderek şiddetlenir ve 10 dakika içinde şiddeti en yoğun düzeye çıkar; çoğu zaman 10-30 dakika devam ettikten sonra kendiliğinden geçer.

Kriz sırasında, aşağıdaki belirtileri hissedebilirsiniz (Bir Panik Atağında bu belirtilerden en az 4 ya da daha fazlası bulunur.) :

-Göğüs ağrısı ya da göğüste sıkışma;

-Çarpıntı, kalbin kuvvetli ya da hızlı vurması;

-Terleme;

-Nefes darlığı ya da boğulur gibi olma;

-Soluğun kesilmesi;

-Baş dönmesi, sersemlik, düşecek ya da bayılacak gibi olma;

-Uyuşma ya da karıncalanma;

-Üşüme, ürperme ya da ateş basması ;

-Bulantı ya da karın ağrısı ;

-Titreme ya da sarsılma;

-Kendini ya da çevresindekileri değişmiş, tuhaf ve farklı hissetme;

-Kontrolünü kaybetme ya da çıldırma korkusu;

-Ölüm korkusu.

Panik atakların sebepleri çeşitlidir. Genellikle stres, travma, fobiler, çevre veya halüsinojenler veya alkol gibi maddelerden kaynaklanırlar.

PANİK BOZUKLUĞU NASIL OLUŞUR?

Hiçbir neden yokken birdenbire başlayan panic atak kişiyi dehşet içinde bırakır. O an insan ölüm korkusu yaşar. Hasta büyük bir korku ve endişe ile yakınları tarafından en yakın doktor ya da acil servise götürülür.

Hasta o an biraz rahatlamakla birlikte, bir süre sonra yeni bir Panik Atağı ile aynı dehşet ve korkuyu yeniden yaşamaya ve her yeni atak ile acil servislere taşınmaya başlar.

Ataklar tekrarlamaya devam ettikçe, hasta, ataklar arasındaki dönemde; gergin, huzursuz ve endişeli bir şekilde her an yeni bir Panik atağının geleceğini düşünür ve beklemeye başlar. Bu düşünceler sürekli aklına gelmesinden dolayı da yoğun bir üzüntü duyarlar. Bir süre sonra ataklara ve ataklar sırasında geçekleşeceğine inandıkları “felaketler”e karşı bazı önlemler almaya ve kimi davranışlarını değiştirmeye başlarlar.

Bu hastalar gerektiğinde acil yardımı çabuk alabilmek için ; bütün günlerini hastane bahçesinde geçirmeyi ya da güzergahlarını muayenehane, eczane ve acil servis bulunan yerlerden seçmeyi tercih ederler.

Bu krizler herkese olabilir. Panik ataklarınız varsa veya bunlardan muzdarip birini tanıyorsanız, nefes alma veya dikkat etme gibi rahatlama teknikleri uygulayarak durumu yönetebilirsiniz. Nöbetler devam ederse, birilerinin anksiyetesini hafifletmesine yardım etmek için terapötik yardım gerekir.

Derya Selin Kazkondu, psikolog.

Instagram @psykopost

Facebook @psychologuederyaselin

Twitter @derya_Selin_KZD

#panic #atak #panicatak #bozukluk #SeryaSelin #psikolog #psikoloji #kriz #AREM #CCFS

Featured Posts